Артем Кобзін: кінезіолог про причини болю хребта під час та після вагітності

Сьогодні ми з’ясуємо причини виникнення болю в хребті у жінок при вагітності та у післяпологовий період. Також розберемо, що з цим робити, щоб вирішити цю проблему. На наші запитання відповідає Артем Кобзін, кінезіолог, реабілітолог

Артеме, що є причиною виникнення болю в хребті?

Наприклад, якщо до вагітності були проблеми з хребтом (остеохондроз, протрузії, грижі міжхребцевих дисків), але у першому триместрі вагітності болю не було, то вагітність може загострити приховані захворювання. Це відбувається через те, що плід збільшується в розмірах, м’язи живота постійно розтягуються і стабільність поперекового регіону зменшується, а м’язи хребта переходять у стан хронічного гіпертонусу і спазму, не маючи можливості розслабитися.

Крім того, при вагітності зростає навантаження на тазові кістки. І ще більше воно збільшується під час пологів — пропорційно з розмірами малюка. Це може позначитися на стані, скажімо, сідничного нерва, запалення якого відчуватиметься як біль у нижній частині спини з іррадіацією (відбиттям) по задній поверхні стегна. Ті самі фактори можуть вплинути і на здоров’я майбутньої мами, навіть якщо до вагітності не було явних проблем із хребтом. І дуже часто мої пацієнтки відзначають, що основний біль вперше почав відчуватися або під час вагітності, або після пологів.

Як запобігти чи усунути біль?

Краще за хороше лікування хвороби може бути тільки хороша профілактика. Якщо у дівчини, яка збирається незабаром завагітніти, не траплялося болю в спині і постава без явних викривлень, то прогнози більш позитивні. Однак найкраще пройти діагностику спочатку у лікаря акушера-гінеколога, щоб виключити «сюрпризи» з боку жіночої статевої та гормональної системи. І потім, враховуючи майбутні зміни у вигляді підвищення навантаження на хребет, необхідно проконсультуватися з фахівцем з фізичної реабілітації. Це може бути фізичний терапевт, реабілітолог чи кінезіолог

Діагностика цих фахівців допоможе уникнути можливих ускладнень під час вагітності та в перший рік після пологів?

Якщо ще до вагітності були больові прояви, то за результатами діагностики необхідно буде пройти курс відновлювальних процедур. Це можуть бути сеанси прикладної кінезіології, остеопатії або навіть спеціально підібрані вправи для вагітних з порушеннями хребта.

Бесіду вела Олена Сукачова

Київ, вул. Сурікова, 7
тел. +38 (095) 909-41-92
Instagram: @artem_kobzin.kinesiolog