Ліза Портнова: «Для мене ювелірні прикраси – це захоплююча імпровізація»

Ліза Портнова:

Я не бачу себе поза керамікою. Вона завжди супроводжувала мене — спочатку в дитячій художній школі, після у Київському індустріальному технікумі, зараз у Міжнародній академії кераміки. Спершу вона захопила мене, як і будь-кого, хто натрапив на неї. Піддатлива та чуттєва, але і владна, вона не лишає часу на суміжну працю. Але зараз вона віддячує мені свободою, можливістю мандрувати та відкривати себе, відкриваючись у відповідь. Певно, цей діалог невичерпний, чому я безмежно вдячна.

Але багато хто з моїх поціновувачів знають мене як ювеліра. Це не зовсім так, та все ж… У 2010 році мене познайомила з вітражною технікою Тіффані моя подруга, неперевершена майстриня у цій справі Роксолана Павлик, зі Львова. Сама техніка виникла відносно нещодавно — в кінці XIX століття — та носить ім’я свого творця Луїса Комфорта Тіффані. Це витончений спосіб інкрустації в метал скла, але і кераміки. Звичайно, у своїх витворах я так само використовую порцеляну, напівкоштовне та коштовне каміння, коралі, муліти… У порівнянні зі скульптурою, прикраси звертаються до більш широкої аудиторії. Вони доступні кожному поціновувачу мистецтва та не зобов’язують необхідним простором для експозиції. Подібні до скульптури, але мають легкість, не властиву кераміці. Лужена мідь, котру я використовую у виготовленні прикрас, надає витворам легкості, у буквальному та переносному значенні підносячи порцеляну або камінь. Вдосконалюючись у цьому напрямку, я знаходжу нові рішення для об’єктів монументальної скульптури, що було б неможливим без занурення у ювелірну справу.

Мені доводилось бути у художніх резиденціях Китаю та Південної Кореї, поповнюючи своїми роботами місцеві музеї та музеї інших країн — Італії, Іспанії. Мені дійсно буде важко пригадати всі країни, де зберігаються мої твори у приватних колекціях. У 2019 році я була удостоєна Гран-прі на Міжнародному бієнале художньої кераміки імені В. Кричевського. Але, незважаючи на здобутий досвід, я продовжую шукати нове засобами ювелірного мистецтва. Для мене це захоплююча імпровізація, етюди на тему монументального.

Ліза Портнова
тел. +38 (093) 394-68-98
Instagram: @keramius, @oves_ceramic
facebook.com/keramius
keramius@gmail.com

Команда проєкту «Мои Талантливые Друзья» (#проектмоиталантливыедрузья)
Фотограф: @lanalaluce
Стиліст і художник: @yuliyaruban2019
Флорист: @laliaflower