Наталія Данкович: народжувати неможна тягнути! Де поставити кому?

Дарина нещодавно відсвяткувала 40-річчя, за святковим столом келихи піднімали в основному за жіноче щастя, а хтось з більш «хоробрих» гостей вигукнув: «І дитинку!» І після цього в житті Дарини ніби спрацював якийсь «перемикач»: якщо раніше вона просто замислювалась про вагітність, то тепер ця думка стала метою. У всіх подружок діти вже закінчують школу, а Дарина останні десять років тільки «народжувала» успішні юридичні проєкти. І що тепер робити? Як народити, коли тобі 40 та немає чоловіка? Редакція Cosmo Lady з цього приводу поспілкувалася зі співвласницею медичного центру «Мати та дитина», доктором медичних наук, лікарем вищої категорії зі стажем 25 років — Наталією Данкович

Наталія Данкович, засновниця, співвласниця МЦ «Мати та дитина», доктор медичних наук, акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар вищої категорії, членкиня Української асоціації репродуктивної медицини (УАРМ), Європейського товариства репродукції людини та ембріології (ESHRE), Американської асоціації репродуктивної медицини (ASRM). Відзнаки, нагороди: «Прорив року» (2019), «Жінка третього тисячоліття» (2021), увійшла до рейтингу «Топ-100 видатних жінок Київщини», Сертифікат про занесення до видання «Золотий фонд нації»

Наталіє, народити, коли тобі 40 та немає чоловіка, — це проблема?

Народити, коли тобі 40 та немає чоловіка, — не проблема, а от завагітніти — це вже робота для нас, репродуктологів. Перш за все треба розібратися, бажання мати дитину є власним бажанням жінки чи її «підштовхує» до цього відповідального рішення соціум? Я ніколи не кажу, що щастя жінки — виключно у продовженні роду, але я стверджую, що щастя жінки — це бути тим, ким вона забажає і коли вона забажає: мамою у вісімнадцять, тридцять чи сорок років. Для жінок цієї вікової категорії дійсно є певні перешкоди на шляху до материнства, адже з часом якість яйцеклітин жінки значно знижується, і вагітність не настає, або, на жаль, збільшується ймовірність викидня. Але завжди є процедури ЕКЗ та ІКСІ. Вік, супутні хвороби та навіть відсутність яйцеклітин — це не вирок! Мої любі дівчата, запам’ятайте: ніколи не може бути «ні» вашому бажанню стати мамою! Адже у репродуктолога завжди є план Б: викоистати донорську яйцеклітину та народити самостійно здорову дівчинку або хлопчика. У моїй практиці народжували дівчата і в 40, і в 45 років. І у 2021 році для запліднення зовсім не обов’язково мати чоловіка, адже існує програма донорства сперматозоїдів. Я завжди кажу, що зараз не може бути мамою тільки чоловік, а зі всім іншим ми розберемося.

Що б ви порадили жінкам, які спочатку планують зробити кар’єру, а потім народжувати?

Можна поєднувати! Я сама мати шістьох дітей і жодного разу не ловила себе на думці, що маю щось обирати. Але готовність жінки бути мамою дуже індивідуальна. Хтось у вісімнадцять мріє про немовля, а хтось і в тридцять ще дитина. До того ж у сучасному світі, де відкриті всі кордони, де можна кожного дня навчатися новому, де жінка — бізнес-леді, абсолютно нормально свідомо трішки «відкласти» материнство.

Але є але! Наполегливо рекомендую всім дівчатам після 30 ро ків «підстрахуватися» та перевірити свій оваріальний резерв. Ні для кого не секрет, що ми, на відміну від чоловіків, народжуємося з певною кількістю яйцеклітин. Антимюллерів гормон є найточнішим маркером репродуктивного потенціалу жінки. На Заході вже давно склалася тенденція, коли лікарі рекомендують контролювати рівень АМГ починаючи з 12 років. І якщо після досягнення 14 років його показник знижується, це служить підставою для заморожування яйцеклітини. Погодьтеся, що краще заморозити яйцеклітину, поки ви молода, енергійна пані без жодних хронічних захворювань, щоб народити здорову та красиву дитинку тоді, коли ви забажаєте та будете до цього абсолютно готові!

Наша героїня Дарина планує стати мамою у цьому році. Ми впевнені, що у неї все вийде, і будемо тримати за неї кулачки!

Бесіду вела Катерина Кравченко