«Славетні жінки княжої доби» від фотопроєкту «КИЇВСЬКА РУСЬ»

«Історія — скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього».
(М. Сервантес)

Ольга Саханенко

Проєкт «Славетні жінки княжої доби» — це яскрава подорож у величне минуле в сучасному виконанні. Cosmo Lady розпитав авторку проєкту — Катерину Потлову — про створення унікальних образів.

Катерина Потлова — засновниця всеукраїнських фотопроєктів. Стиліст, дизайнер образів, костюмів та прикрас проєкту ETHNO FASHION by POTLOVA та «КИЇВСЬКА РУСЬ». Володарка 18 почесних титулів конкурсів краси, зокрема «Віце-міс Україна — 97», «Королева України — 99», «Віце-королева Європи — 2000», «Топ-модель України — 2004» та інших

Наталія Сумська, народна артистка України

Розкажіть, Катерино, більш детально про проєкт і створення образів.

Унікальні костюми та прикраси — це моє творче бачення, як могли виглядати жінки сотні років тому, в епоху Київської Русі після її Хрещення.

Усі образи були створені особисто мною, більша частина аксесуарів та одягу розшита вручну. Часом доводилося не спати ночами, аби доробити той чи інший костюм, бо наступного дня вже були призначені зйомки. Перенести їх було неможливо, тому що нам доводилося підлаштовуватися не лише під людей, а ще й під погоду.

Ірина Білик, народна артистка України

На створення образів пішло понад 40 м оксамиту, льону та інших вінтажних матеріалів, їх було спеціально оброблено, щоб надати старовинного вигляду. Манжети, корони та комірці розшивали камінням, використали більше 60 м намиста під перли та бронзу, а в коронах присутні навіть натуральні перлини. Також було використано десятки метрів мережива та тасьми. Крім того, власноруч робила і інкрустацію хрестів.

Чому ви звернулися саме до стилю тієї доби? Що надихнуло?

Роздивляючись ікони, я була вражена вишуканістю костюмів. Але розуміла, що це бачення іконописців, тому захотілось зробити щось в сучасному баченні та на сучасних жінках. Чому жінках? Тому що проєкт поки жіночий, але є бажання додати й чоловічих образів. Коли почала вивчати історію того часу, виявилось, що до нас дійшло обмаль інформації, як насправді виглядали люди та одяг того часу. На жаль, більшість взагалі знає лише про кількох представниць Київської Русі. Тому я вирішила створити великий проєкт, а не лише образи княгині Ольги та Анни Ярославни, які в усіх на слуху. На світлинах — узагальнені образи видатних жінок Київської Русі, таких як Янка Всеволодівна, Анастасія Ярославна, Анна Ярославна, Єлизавета Ярославна, Євпраксія Всеволодівна, Єфросинія Ярославна, Марія та Феодулія Чернігівські, князівна-чаклунка Марфа. Погодьтесь, більшість з нас навіть і не чули ці імена. А я переконана, що ми маємо знати наше коріння. І це проєкт-спогад про славетних представниць епохи Київської Русі, жінок, які, завдяки своїй нестримній енергії та гострому розуму, поруч й на рівні з чоловіками вершили державні справи, ухвалювали закони та налагоджували дипломатичні відносини. Саме такими є і учасниці цього проєкту — відомі українські жінки, з активною соціальною та громадською позицією, які є гордістю країни. Кожна світлина звеличує красу й гармонію жіночого єства, духовність та незбагненну мудрість. Це проєкт, який нагадує про українську духовну та культурну спадщину.

Катерина Потлова, авторка проєкту «Київська Русь»

Хто саме взяв участь у проєкті?

За віки не змінився характер жінки, що жила на київських землях. Вольова, натхненна, кмітлива, смілива та ніжна водночас. Саме такі і учасниці проєкту «Київська Русь». Це і публічні особистості, і інші чудові українські жінки, що стали уособленням сучасного образу видатної представниці Київської Русі. Це народні та заслужені артистки України, телеведучі, герої України, переможниці конкурсів краси, політичні і культурні діячки та й просто унікальні жінки. Саме вони і втілили свою сутність в цих образах. Кількість учасниць постійно збільшується. І зрозуміло, що жоден масштабний проєкт неможливо зробити самотужки. Тож дякую моїй команді, яка втілила проєкт і вдихнула в нього життя. Це фотографи (Дарія Тіщенко-Журавель та Євгенія Львова), гримери (Тетяна Захарченко, Ольга Кондратюк, Катерина Кращенко, Слава Савицька), асистент зйомок Анастасія Бойко, піар-директор Анастасія Зубрицька, а також моя помічниця та координатор виставок Ольга Нітун. І я щиро дякую кожному!

Валерія Кравчук, Mrs. Ukraine Universe 2019, Mrs. Ukraine Grace 2019

Наша редакція давно спостерігає за вашим фотопроєктом, який вже три роки знаний в Інтернеті, а торік — вийшов нарешті за рамки онлайн. Розкажіть про презентацію виставки.

За час існування проєкту відзнято два сезони, де взяли участь понад 35 неймовірних жінок, досягнення яких є прикладом для багатьох наших співвітчизників. Насправді світлин дуже багато, але на виставці задіяли поки 45 робіт. Локація проведення була вибрана невипадково, бо хотілось, щоб місце проведення першої виставки було знаковим і особливим. Тому і обрали Національну бібліотеку України імені Ярослава Мудрого. Погодьтесь, це неймовірно! Хочу висловити щиру подяку керівництву бібліотеки та її співробітникам за допомогу та гостинність. Родзинкою презентації стала унікальна можливість побачити деякі образи на манекенах, а дехто ще й встиг зробити фото в коронах! Виставка тривала місяць і отримала багато захоплених відгуків.

Олена Жагловська, «Краса Країни 2019», Mrs. Ukraine Globe 2019, Top-30 in Mrs. Globe

Потім відбулась виставка у Вишгороді, в обласній адміністрації. За час існування проєкту було видано два великі яскраві настінні календарі, які мають неймовірний успіх у посольствах інших країн та багатьох дипломатичних установах. До нас вже надходять пропозиції на проведення виставок в інших країнах.

Анастасія Зубрицька, головний редактор журналу O’Ukraine, телеведуча, письменниця, журналіст, телеексперт

Яка основна мета проєкту?

Основна мета — нагадати суспільству, що духовна краса є найбільшим скарбом. І, лише керуючись високими ідеалами, ми зможемо по-справжньому любити свою землю та служити їй.

www.facebook.com/KyivskaRus882

Оксана Степанюк, заслужена артистка України, примадонна Токійської опери, актриса, посол доброї волі

Учасниця проєкту — видатна оперна співачка Оксана Степанюк, солістка Японської опери Фудзівара, Токіо. Дебютувавши у 2001 році в опері «Царева наречена» (в головній ролі Марфи), була запрошена на аудієнцію до Папи Римського в Ватикані. У 2002 році отримала першу премію на Міжнародному конкурсі «Музичний світ», Фівіццано, Італія. А з 2003-го запрошена до Японії, де розпочинається її міжнародна кар’єра. Численні Гран-прі та перемоги на престижних міжнародних конкурсах, виступ в Імператорському палаці для принцеси Такамадо.

2010 рік — перша премія на 22-му прослуховуванні в Токіо.

2011 рік — перша премія на Міжнародному музичному конкурсі в Йокогамі.

2013 рік — перша премія на конкурсі Chech Music («Чеська музика»).

2014 рік — Гран-прі та золоті нагороди на Міжнародному музичному конкурсі FUGA (Токіо) та інші.

Стає солісткою Японської опери та бере участь у багатьох виставах: опері Верді «Бал-маскарад», опері «Кармен», «Травіата» (головна роль), «Камакура», «Ріголетто» та багатьох інших.

Оксана випустила 6 альбомів: «Український соловей», «Мир», «Аве Марія», «Японська пісня», «Адажіо», «Моя мрія».

З 2010 року працює в Японській опері Фудзівара (Токіо), з 2017-го — в Японській оперній асоціації. У 2019 році стала послом гласності та доброї волі. Удостоєна почесного звання «заслужена артистка України».

Її концертна діяльність налічує понад 700 концертів по всій Японії. Оксана має незліченну кількість благодійних концертів для країн Шрі-Ланки, Камбоджі, Філіппін, Японії, України.

Оксана Степанюк:

«Проєкт пані Катерини Потлової дуже до вподоби японському народу. Історичні образи Київської Русі є актуальними і в наш час. Краса, ніжність, чарівність жінки — все це передають образи, створені талановитою пані Катериною. Нездоланний дух, стремління захистити та внести часточку добра та любові до рідної неньки України передають нам чудові і дійсно красиві фото цього проєкту.

Я надзвичайно щаслива і вдячна за таку нагоду. І хочу сказати, що образ княгині Ольги найдорожчий для мене. Оскільки мою матусю звати Ольга, хотілось їй зробити подарунок».

Олена Ярмолюк, науковий редактор міждисциплінарної серії книг Internal Design, кандидат наук, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка
Анна Заклецька, телевізійна та радіоведуча, ведуча світських подій, співачка, акторка, режисерка, модель. Заслужена артистка України. З донькою Євою
Світлана Іванова

«Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ — нацією, країна — державою».
(М. Грушевський)

Олена Акімова, Mrs. Donbass Universe 2019, II Krasa Krainy 2019, Mrs. Creativity Universe 2019, дизайнер інтер’єру, CEO & founder The Lift design bureau by Akimova

Олена Акімова:

«Коли я вперше побачила світлини проєкту «Київська Русь», була вражена до глибини душі майстерністю створених образів, і стати учасницею таких зйомок стало моєю мрією. Під час підготовки до світового конкурсу Mrs. Universe 2019 мені було приємно і цікаво писати статті і публікації про нашу історію, культуру, про українських жінок. І саме тоді, коли участь в проєкті стала можливою, це стало важливим джерелом натхнення і гордості за нашу країну. І зараз для мене важливо не зупинятися на досягнутому. Отримавши титул Mrs. Creativity Universe 2019, я планую суміщати діяльність дизайнера інтер’єру з соціальною діяльністю та пам’ятати нашу історію».

Ольга Кіяшко, актриса

«Хто не пам‘ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього».
(М. Рильський)

Алла Асаді, інженер будівництва