Влада Співак: вплив можливої ратифікації стамбульської конвенції на життя територіальних громад

Останнім часом в українському суспільстві викликає велику дискусію зміст Конвенції Ради Європи про запобігання насильству що до жінок та домашньому на сильству та про боротьбу з цими явищами

Влада Співак, юрист, володарка статуетки Cosmo Lady Awards в номінації «Громадський діяч», лауреат премії «Людина року» в номінації «Соціальний проєкт року»

Сьогодні ми спостерігаємо проблему скорочення чисельності територіальних громад через зменшення чисельності населення. Скорочення чисельності населення є проблемою не новою і бере свій початок ще у 1960-х роках. Я вже навіть не говорю про те, щоб покоління дітей було більше, ніж батьків, а хоча б не менше. Падіння народжуваності нижче за рівень відтворення в Україні відбулося у 1963 році, коли репродуктивного віку досягло населення, яке народилося у 1939-1945 роках під час Другої світової війни. За даними Opendatabot, у 2020 році було народжено 293 457 дітей, у той час як померло — 616 835. Найвищий сумарний коефіцієнт народжуваності характерний для західних областей, найнижчий — для східних. Це пов’язано з більшою релігійністю на заході України, де з цієї причини менше і розлучень. За останні 30 років кількість шлюбів в Україні зменшилась утричі. У 2020 році було офіційно зареєстровано 167,9 тисяч шлюбів, тоді як у 1991-му — 493 тисячі. За останній рік кількість шлюбів зменшилась на 29 %, у той час як кількість розлучень зростає. Так, у 2020 році 119 253 пари розлучилися.

З огляду на цю ситуацію виникає питання про ефективність існуючих програм державної політики щодо збереження української нації та чисельності нашого народу. Зазначені вище показники свідчать, що керівництво країни недостатньо сприяє збереженню сімей та народженню дітей. Більше того, виникають інші питання. Чому українська влада не вводить страхову медицину, не передбачає фінансування репродуктивних програм державою, не надає кваліфіковану медичну допомогу сім’ям у народженні дітей та відчутну фінансову підтримку при народженні малюка? Чому замість того, щоб запровадити комплекс заходів, який допоможе Україні вийти із затяжної демографічної кризи, влада країни вживає заходів, якими знищується духовне коріння, зокрема, шляхом заборони впроваджувати у шкільній програмі предмет «Християнська етика в українській культурі», адже християнська етика визначає моральні орієнтири людини, її ставлення до сім’ї та дітонародження.

Водночас у країні, де, за соціологічними даними, 67,9 % громадян України вважають себе віруючими, чинна коаліція у Верховній Раді готова ратифікувати Стамбульську конвенцію, яка прямо передбачає обов’язки держав-підписантів щодо навчання учнів «нестереотипним гендерним ролям», що наголошується у 1-му пункті статті 14 Конвенції: «Сторони роблять, де це доречно, необхідні кроки для включення адаптованого до рівня розвитку учнів навчального матеріалу з таких питань, як рівність між жінками та чоловіками, нестереотипні гендерні ролі, взаємна повага, вирішення конфліктів у взаємовідносинах без застосування насильства, насильство щодо жінок за гендерною ознакою та право на особисту цілісність у формальні навчальні плани на всіх рівнях навчання». На думку Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій, це дещо спотворений підхід, який суперечить природному порядку статевої ідентифікації та може зробити Стамбульську конвенцію політичним та правовим інструментом для популяризації в українських школах та університетах нових гендерів та одностатевих стосунків. У статті 51 Конституції України чітко зазначено, що «шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права та обов’язки у шлюбі та сім’ї». Розуміння повноцінної сім’ї — спілка чоловіка та жінки.

Починаючи з 2011 року по сьогоднішній день проти ратифікації Стамбульської конвенції категорично виступає Всеукраїнська рада церков та релігійних організацій, яка у зверненнях до керівництва держави та низки міністерств нагадує, що народ України здебільшого не під — тримує ратифікацію Стамбульської конвенції, обґрунтовуючи свою позицію тим, що це призведе до ризику нав’язування даним документом гендерної ідеології, яка не стосується захисту від домашнього насильства, проте суттєво шкодить моральним засадам та сімейним цінностям українського суспільства.

Гендерна ідеологія може призвести до негативних наслідків серед підлітків у вигляді психологічних розладів та суїцидів. Адже, згідно з науковими дослідженнями, рівень випадків суїцидів досягає 41 % саме серед трансгендерних людей. Це в багато разів перевищує показники серед решти населення — 4,6 %, які не страждають на гендерні розлади і не відчувають напруги або дискомфорту у зв’язку зі своєю статтю. На переконання ВРЦіРО, «відсутність консенсусу в українському суспільстві щодо гендерної ідеології, коли поняття «стать» підміняється поняттям «гендер», яких сьогодні існує понад п’ятдесят різновидів, перешкоджає ратифікації Стамбульської конвенції».

Керівництво країни має впроваджувати соціальні програми, покликані допомогти кожній сім’ї створити атмосферу кохання, взаємоповаги, довіри та прийняття для кожного члена сім’ї та відновити сутність сімейних цінностей, завдяки яким сім’я є найкращим місцем для виховання дітей та бажаним місцем відпочинку, натхнення, втіхи для кожного з подружжя.

Ми повинні розробити державну та муніципальну політику такою, щоб популяризувати в територіальних громадах основи рівності кожної людини та її гідності. Ми повинні бути зацікавлені у створенні та збереженні щасливих та міцних сімей, бачити напрацювання необхідних законодавчих змін, щоб захистити жінок, сприяти створенню центрів допомоги постраждалим від насильства жінкам, де компетентні фахівці будуть здатні ефективно допомагати тим подружнім парам, літнім людям та їхнім дорослим дітям, батькам та неповнолітнім дітям, які через брак знань, проблеми алкоголізму, власний травматичний досвід у дитинстві, або з інших причин страждають від домашнього насильства.

Згідно з біблійним вченням, християнська сім’я ґрунтується на словах Христа: «Люби свого ближнього, як самого себе!» Про цю заповідь треба пам’ятати і батькам, і дітям, і кожному з подружжя.

Instagram: vlada_oleksandrivna_spivak
Facebook: Влада Співак