Ігор Мізрах — архітектор дива

Наш співвітчизник Ігор Мізрах — особистість яскрава і успішна. Юрист і майстер політичного аналізу, журналіст і меценат, він живе з притаманною нашому часу продуманою ефективністю

Засновані й очолювані ним журнали Persona.TOP і «Рейтинг» розповідають про Україну та видатних українців, які сягнули значних висот і прославили свою країну. В якості політичного експерта Ігоря Мізраха часто запрошують на телебачення. Також він часто відповідає на запити щодо інтерв’ю на актуальну тематику. В різні часи він займав посади заступника голови Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, заступника голови Комітету народної люстрації, був радником з питань реформування судової системи, міліції та прокуратури, помічником депутатів Верховної Ради України.

Звичайно ж, діяльність такого рівня і якості не залишилася непоміченою керівництвом держави. Ігор Мізрах нагороджений орденом Святого князя Володимира Великого III ступеня (2004), знаком «Відмінник освіти України» (2006) і нагородою «За розбудову освіти». Чимало у нього і громадських відзнак: «Топ-100 чоловіків України», «Політик року», «Юрист року», «Людина року»…

Благодійність Ігоря Мізраха — це щось більше, ніж звичайна благодійність. Діяльна і сучасна, вона перетворює кожну добру справу на фестиваль і свято, на радісну творчу подію. Він є ідейним натхненником, організатором і керівником продюсерського центру MIZRAKH PRODUCTION, який ставить собі за мету допомогти молодим талановитим артистам реалізувати свій потенціал, втілити творчі наміри і зробити крок на професійну сцену.

Але без розповіді про Мізраха-співака будь-який опис його життя був би неповним. Бо в жодній сфері душа і сутність людини не розкриваються так повно і несподіано, як у творчості. Ігор Мізрах засвоїв уроки сцени ще в юності, коли жив у рідному місті Вінниці. Там він займався музикою та працював у Будинку дітей та юнацтва, де влаштовував конкурси, новорічні концерти, був ведучим міських свят та проводив зйомки кліпів і конкурси краси. Після переїзду до Києва його творчість сягнула нового рівня. Із створеним продюсерським центром працювали відомі вокалісти: Євген Кемеровський, Марія Максакова, Аїда, Віталій Борисюк, Натаніка; композитор, поет і виконавець, заслужений артист України Олександр Тищенко, Ольга Сумська, Світлана Леонтьєва… Тут виступали і працювали Сергій Жоров, Олександр Матвієнко та інші композитори і поети.

MIZRAKH PRODUCTION більше 20 років займається організацією концертів, конкурсів краси, різних свят і заходів за участю зірок естради. І в цьому весь Ігор Мізрах. Те, до чого він має відношення, позбавлене права на аматорство і прагне досконалості, яка криється в сплетінні людського таланту і надсучасних технологій. Це повною мірою стосується його особистої пісенної творчості. З поправкою на те, що її не розкладеш на кубики «технології успіху», талант завжди є самобутнім і загадковим за своєю суттю.

Переказувати пісні — справа невдячна. Переказувати пісні Ігоря Мізраха — ще й вкрай безглузда. Тим, хто був на його виступах, це непотрібно, а тим, хто не був, не стане в пригоді. Це все одно що стисло і своїми словами описувати світанок над Римом, «Джоконду» або «Танго смерті». «Вікіпедія» повідомляє, що «головний сенс і посилання пісень Ігоря Мізраха — любов, відданість, доброта, чесність, відкритість, дружба, віра в краще». Але це, знову ж таки, радянське «горе імені Кабалевського», переказ музики словами.

Перерахування альбомів свідчить про системність роботи та творче зростання майстра, але не більше того: перший альбом «Я сам тебе вигадав» — (2016); другий альбом «Для коханих», ліричні пісні та шансон (2017); до третього альбому «Обране для Обраних» (2018) увійшли яскраві пісні: «Мій тато вирулить», «Ніч така місячна» (дует з оперною дівою Марією Максаковою), «Дай мені раз» (дует з Натанікою).

До речі, дуети Ігоря Мізраха, які були заспівані з жінками, слід було б виділити в окремий жанр. Чоловіча інтонація співака впевнено відтінює вразливу жіночність його партнерок, перетворюючи кожну прем’єру пісні на мінівиставу, коротке диво краси і гармонії.

Нещодавно це ще раз яскраво продемонструвала пре м’єра пісні «Холодно», яку Мізрах заспівав із Наталією Шелепницькою. Вплив на слухачів був гіпнотичним. Вико нання змусило зал застигнути, наче виправдовуючи назву пісні.

У липні 2021 року світ побачив четвертий альбом Ігоря Мізраха під назвою «Кардіограма». Назви його пісень добре передають настрій нинішнього творчого етапу співака і продюсера: «Мені вже не важливо», «Украдене сонце», «Старий фотоальбом», «Хімія», «Примадонна», «Дай мені раз», «Мій тато вирулить», «Я попереджав», «Амулети», «Птахи-мандрівники» і, власне, «Кардіограма». Нещодавно і несподівано Ігор Мізрах презентував пісню «Повний місяць». Ті, кому пощастило бути на прем’єрі, досі згадують її. Що не дивно, бо відмінною рисою співака є вміння висловлювати відкриті емоції без фальші й вульгарного надриву.

В цілому, Мізраха треба слухати не по телевізору або YouTube. Кожен його виступ на сцені сповнений особливих вібрацій дива. Їх неможливо переказати, але неможливо й не відчути. Запис може лише нагадати їх серцю, але відтворити не здатен. Вочевидь, в самій природі таланту є щось несумісне із нулями та одиницями піксельного світу.

За цією невимовною гранню і розкривається талант Ігоря Мізраха, дуже чуттєвий, але невблаганно чоловічий, сповнений осінньої зрілості та весняних надій, майстерно поєднуючий високий технологізм музики із простотою слова та жесту.

Не починайте знайомства з ним, увімкнувши комп’ютер. Бо, попри всі війни і пандемії українського буття зразка 2021 року, життя обирає життя. Обійми і поцілунки, бесіду за пляшкою вина і побачення на нічній набережній, золоте шепотіння осені і пісні Ігоря Мізраха…

Підготував Юрій Рогоза