Оксана Фурса: місто майстрів арт академії ім.Сальвадора Далі

Оксана Фурса — відома українська художниця, професор, ректор АРТ Академії сучасного мистецтва ім. Сальвадора Далі — у царстві арту, креативу та краси

Оксано, розкажіть про ваш життєвий шлях і чому ви поряд із вдалою творчою реалізацією себе як художника вирішили зайнятися педагогікою?

Все починалось у 1992 році. У мене, молодого креативного науковця, були досить амбітні плани створити в Україні Національну школу дизайну. Починалось все з експериментального майданчика Академії педагогічних наук України, який згодом переріс у потужний Навчально-науковий комплекс, що включає в себе АРТ ліцей дизайну ім. Сальвадора Далі (5-9 класи), Мистецький коледж ім. Сальвадора Далі (фахова професійна освіта на базі 9-го класу) та повна вища освіта — АРТ Академія сучасного мистецтва ім. Сальвадора Далі (бакалаврат, магістратура, II вища освіта). У 2000 році нашою заслугою стало внесення в державний кодифікатор/класифікатор професій спеціальності «дизайн».

Пані Оксано, як вам, відомій і популярній серед колекціонерів і поціновувачів мистецтва художниці, вдається поєднувати стільки іпостасей? Ви активно займаєтесь творчістю, ви — знаний науковець-мистецтвознавець. За вашими книжками та монографіями навчаються студенти, ви керуєте таким передовим мистецьким навчальним закладом, а ще ви мама та дружина. Відкрийте секрет, як ви все це встигаєте?

Я насправді дуже щаслива людина, яка займається улюбленою справою, і всі мої ідеї, сім’я, творчість, наука, педагогіка — це все частина одного цілого — мене самої. Я досить гармонійна і виважена людина, і перше, що я правильно зробила в самостійному житті, — це вдало вийшла заміж. Коли поряд з вами по житті людина-однодумець, вам є з ким реалізовувати всі ваші найамбітніші плани. Я пишаюсь, що наш навчальний заклад готує фахівців, за якими вишиковується черга роботодавців. Про наші дизайнерські проєкти знають далеко за межами

України. Гран-прі Американського архітектурного конкурсу — випускник АРТ Академії ім. Сальвадора Далі. Наша кафедра комп’ютерної графіки і реклами готує потужну когорту гейм-дизайнерів, розробників комп’ютерних ігор, графічних дизайнерів, аніматорів.

Наші випускники та студенти працюють у провідних компаніях, таких як «Студія 1+1», СТБ, «Новий канал», компанія «Меркс», Національна архітектурна агенція, є розробниками національних проєктів та авторами дизайнерських стартапів. Розробка е-проїзного для мерії Києва, розробка ребрендінгу фірмового стилю від А до Я компанії «Антонов», розробка ребрендінгу та фірмового стилю «Динамо Київ».

Гордість АРТ Академії — це колектив суперпрофесіоналів, яким позаздрить будь-яка дизайнерська компанія! Це автори-розробники української гривні, це мультиплікатори, гейм-дизайнери, фото-, відеодизайнери, взагалі до навчального процесу залучені професіонали з 20 країн світу.

Взимку цього року у Національному музеї Тараса Шевченка ви тріумфально провели справжній арт- марафон #AURUM, який був наповнений магією творчості і силою мистецтва. Які плани, які нові роботи чи нові проєкти готуєте?

В цьому році моя персональна виставка #AURUM придбала грандіозний масштаб: експозиція займала всі зали музею, були показані 20 нових картин і трансформація моїх робіт у сферу дизайну.

На виставці #AURUM було представлено величезну кількість робіт, створених разом з моїми друзями, — це така творча синергія. Я ділюся з ними енергією, а вони зі мною. Я захоплена тим, які вони роблять приголомшливо красиві речі, так що виставка — це наш успіх. Одному ж нудно працювати, замикатися в якихось стінах. У мене немає такого поняття, як «натхнення», адже я хочу малювати завжди, часто у мене просто не вистачає на це часу. Коли ж є хвилинка, я рада виплеснути це щастя на полотно, оскільки мені навіть більше подобається не результат, а сам процес роботи.

У чому ви черпає натхнення для своїх незвичайно барвистих і позитивних картин?

Напевно, це картинки з мого щасливого дитинства. У них все: казки, які розповідала бабуся, диво пізнання навколишнього світу, такого величезного і яскравого, який буває тільки в дитинстві, чудові книги з неповторним запахом друкарської фарби, які дарував мені батько. Натхнення — це ті миті, коли під враженням спогадів, відчуттів або колись побаченого виникає бажання виплеснути все це на полотно, поділитися почуттям сприйняття світу, властивого тільки тобі і нікому іншому. Тому більше подорожуйте, сміливо мрійте і згадуйте, і натхнення неодмінно відвідає вас, чим би ви не займалися.

Бесіду вела Маргарита Сокол
Фото: Володимир Ануфріев